Mikuláš, Mikuláš čo v tom vreci schovávaš? Sladkosti a cukríčky len pre dobré detičky. Ako by to bolo keby medzi naše deti nezavítal Mikuláš? Už tradične prišiel aj so svojimi pomocníkmi - nezbedníkom čertom a pôvabným anjelom. Všetkým deťom zlepšil náladu a prisľúbil, že o rok je tu zas.
Mikuláš
Červené stužky
S cieľom naučiť žiakov zaujať správny postoj k vlastnému životu a zdraviu ako aj k životu a zdraviu iných ľudí sme si dňa 1.12. pripomenuli Svetový deň boja proti AIDS. Červené stužky sú symbolom podpory a solidarity s ľuďmi ktorí trpia vírusom HIV a AIDS. V tento deň pripli žiaci zo školského parlamentu svojim spolužiakom a učiteľom červenú stužku a podporili tak 10. ročník tejto celoslovenskej kampane.
Projekt HUMANITKO
V projekte HUMANITKO sa realizuje už 12 ZŠ levického okresu. Myšlienky humanitárneho práva a humanitárnej pomoci sú pretavené do takej podoby, aby boli sprístupnené aj tým najmladším žiakom. Iniciátorkou tohto projektu je p. Szalmová O., ktorú sme dňa 2.decembra privítali na našej škole. Riaditeľka územného spolku SČK Levice je presvedčená, že je dôležité hovoriť už s deťmi v útlom veku o humanitárnej pomoci. Všetko, čo sa okolo nás deje deti vnímajú veľmi citlivo. Humanitko vznikol preto, aby sa deťom vštepovali hodnoty a ideály, ktoré sa z nášho života vytrácajú. Nadstavba projektu zdravotnej výchovy upriamuje pozornosť žiakov na sedem princípov ČK - ľudskosť, neutralita, nestrannosť, dobrovoľnosť, jednota, svetovosť a nezávislosť. Virtuálna postavička HUMANITKA a prac.listy, s ktorými budú deti pracovať sú im veľmi blízke. Do tohto projektu sú zapojení žiaci 1.-2. roč. a postupne aj žiaci 3.-4. ročníkov. Ak sa stane nešťastie a sú ohrozené základné životné potreby, ak sú ľudia bez vody, bez jedla, bez strechy nad hlavou, tak stratia istoty a potrebujú pomoc. Preto je dôležité, aby si deti všímali prostredie okolo seba a pochopili, že aj malých skutkom môžu urobiť veľký čin.
Rozprávková IMATRIKULÁCIA žiakov prvého ročníka
Kde bolo tam bolo...bolo raz jedno kráľovstvo, v ktorom vládla múdra kráľovná a jej radcovia. Týmito slovami sa začala tohtoročná slávnosť, na ktorej boli naši "najmenší" prijatí do "cechu žiackeho". Rodičia, mladší žiaci, ba dokonca i predškoláci prišli prváčikov povzbudiť, aby sa im napokon aj ten žiacky sľub podaril zložiť. V tomto kráľovstve žili aj šikovní remeselníci, ktorí dokázali čo-to vyrobiť: jeden šil čižmy(obuvník), druhý plietol koše(košikár),ďalší pracoval s hlinou(hrnčiar), iný zas vedel šiť krásne šaty(krajčír) a napokon remeselník, ktorý precestoval s drôtom takmer celý svet, preto ho volali drotár. Prváci šli na "skusy" ku každému remeselníkovi, aby sa niečomu užitočnému od nich priučili. Gombíky aj slabiky, kladina i košíky, rozbitý džbán i čísla, no aj zaväzovanie šnúrok a veľká čižma. S drotárom jazykové bariéry "zdolané" a od každého remeselníka za odmenu, časť zo žiackeho erbu. Školský parlament(múdri radcovia) erb zloží a ďalšia časť všetkých dojíma, lebo práve pani riaditeľka(naša kráľovná) veľkou ceruzkou pasovanie prvákov začína. Krásne imatrikulačné čiapky a sľub ,že MY prváci budeme poslúchať. V ruke diplom, drobná sladkosť a hrdý prvácky úsmev na perách. Ostáva im ešte popriať : "Prváci držte sa, a nech sa vám darí!"
Napísali o nás
Básne Karin Peczenovej (IX.A) Správni a Nesprávni.
Halloween - multikulturalizmus vo vyučovaní
Halloween u nás, áno či nie? Len málokto vie, že čo sa Halloweenu týka, jeho začiatky siahajú ešte do keltských čias a spája sa s koncom a začiatkom pohanského roka. Multikulturalizmus v učebných osnovách dáva priestor na spoznávanie tradícií iných kultúr, a preto sme sa v rámci našej školskej aktivity Halloween, snažili priblížiť tradície iných krajín a zároveň ich porovnať s tými našimi. Halloween má ale väzbu aj na náš kresťanský Sviatok všetkých svätých. Celý jeho názov znie All-hallow-even, čo v doslovnom preklade znamená predvečer všetkých svätých. Dokonca už starí Slovania v predvečer tohto sviatku strašidelným oblečením a sviečkami v tekviciach chceli odplašiť zlých duchov a odviesť ich čo najďalej.
Dňa 28. októbra chodili po škole čudné strašidielka, strigy, či duchovia a strrrašidelne mátožili. Báli sme sa? Samozrejme že nie. Žiaci zo školského parlamentu „strašili“ po triedach ako strašidielka a snažili sa deťom priblížiť sviatok Halloween a zároveň ho porovnať so sviatkami a tradíciami, ktoré v tomto čase slávime na Slovensku. Aby sme nezabudli na ten náš - Sviatok všetkých svätých, a na sviatok ľudovo nazývaný Dušičky -zapálením sviečky si spomenuli na našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami.
Na návšteve u seniorov v DSS Dolný Pial
Staroba sa nás týka. Je prirodzenou súčasťou nášho života. Práve mesiac október je mesiacom úcty k starším, a pripomína nám, aby sme si uctili seniorov a dali im najavo svoju náklonnosť. Pedagógovia a žiaci našej školy si v rámci tohoto mesiaca úcty k starším dohodli v domove sociálnych služieb stretnutie. Dňa 27. októbra, v jedno krásne slnečné októbrové popoludnie, priniesli seniorom jesenné slnko v duši. Ľudové piesne a tance, diavdielko i dojemné básne zneli spoločenskou sálou. Na oplátku im seniori prečítali krátku rozprávku. A ešte milé darčeky : "handemade" mydielka od šikovnej p.učiteľky a jesenné pozdravy od p.vychovávateľky. Na spevákov, hercov, recitátorov i tanečníčkov čakalo pohostenie, aj drobná maškrta. Nezabúdajme: "Úcta k starším by mala byť hlavne spontánna, nenásilná a sústavná." Starší ľudia si ju zaslúžia. Vekom nadobudli rôzne skúsenosti, ktoré môžu odovzdávať mladším. "Krásni mladí ľudia sú hračkou prírody, ale krásni starí ľudia sú umelecké diela." ( Goethe )
Medzinárodný deň knižníc
Do galérie Medzinárodný deň knižníc boli pridané fotografie.
Tekvičkovo
Do galérie Tekvičkovo boli pridané fotografie.
Medzinárodný deň jablka
Už tradične sa na našej škole venujeme aktivitám, ktoré sú zamerané na zdravú výživu. Aj tento rok si 12. októbra žiaci pochutnali na jabĺčkach zo školského ovocného sadu. Cez veľkú prestávku sa rozdali nakrájané jabĺčka žiakom do každej triedy... Každý šťavnatý kúsok jablka zásobuje telo energiou, spoľahlivo uhasí smäd vďaka obsahu ovocných kyselín a dobre zasýti.
NAJ o jablku:
Najväčšie jablko na svete pochádza z Anglicka a váži 1,38 kg, jeho priemer je 53 cm.
Najmenšie jablko rastie na strome japonského záhradníka a plody sú veľké ako čučoriedky.
Jedno jablko denne má regeneračné a detoxikačné účinky na náš organizmus, pôsobí ako „domáci lekár“. Skúsme ho teda zaradiť do nášho jedálnička každý deň!!!
Každé jablko nám predĺži život o dvanásť minút.. Foto
Rómska paleta 2016
Srdečne blahoželáme
Exkurzia Šurany a návšteva Wellness Palárikovo
Dňa 21.9.2016 sa žiaci 8. a 9. zúčastnili exkurzie vo firme Kuruc v Šuranoch. Video
Zo všetkých strán počuť často skloňované slovo RECYKLÁCIA. Mnohí ho používame len v rovine teoretickej, ale v praxi svoje zaužívané zvyky mení len málokto. Jednou z výnimiek je aj firma KURUC - COMPANY, ktorá sa zaoberá spracovaním potravinárskych obalov, zberom a recykláciou obalov VKM - Tetra Pak. Okrem toho sa zaoberá aj výrobou obkladových dosiek Tetra K, panelov, priečok a výrobkov nasávanej kartonáže. Táto firma pôsobí na vnútroštátnej, ale i na medzinárodnej úrovni, poskytuje zemné práce i spracovanie kovov. Žiaci si tak mohli prezrieť celý proces recyklácie v praxi. A aby sme spojili príjemné s užitočným, naši žiaci sa po zaujímavej prednáške o recyklovaní presunuli do Wellness Palárikova, kde ich čakal bazénový svet, šantenie a relax. Blahodárne účinky termálnej vody majú (že vraj )zázračnú moc, preto tie úsmevy, pohoda a spokojnosť.
Európsky týždeň športu
Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Tento rok sa uskutočnil už jeho druhý ročník. Hlavnou témou kampane je heslo "BeActive", ktoré vyzýva na aktívny pohyb nielen v danom týždni, ale pravidelne. Naša škola sa prostredníctvom masovej športovej aktivity tiež zapojila do tohto projektu. Dňa 19. septembra sa na štvrtej vyučovacej hodine učilo v športovom duchu. Krátky beh a rozcvička naštartovali naše srdiečka a mohlo sa začať! Tanec a beh patria k najobľúbenejším športovým aktivitám, ktoré zvládnu všetci bez ohľadu na vek. Krátka inštrukcia pred každou choreografiou, posolstvo piesní chytľavé melódie a skvelá nálada. Priateľstvo, spolupráca a fair play. Pedagógovia, žiaci, tancovali všetci! Pridali sme sa tak k miliónom ďalších Európanov a domov odchádzali vyšportovaní a s dobrou náladou. Foto
Slávnostné otvorenie školského roka
Školský rok 2016/2017 sme slávnostne otvorili dňom 5. septembra 2016. Školské triedy sa naplnili, škola ožila džavotom malých i veľkých školákov. Triedne pani učiteľky už netrpezlivo čakali na svoje deti, ktoré sa podelili so svojimi prázdninovými zážitkami a spomienkami. A potom sa prešlo na veci školské, povinné a nevyhnutné. Svoje deti prišli podporiť aj rodičia, za čo im patrí vďaka, že so školou žijú, spolupracujú a komunikujú. Celému veľkému spoločenstvu detí, žiakov, pedagógov základnej školy, všetkým zamestnancom a rodičom praje vedenie školy veľa úspechov, optimizmu, elánu a trpezlivosti. Foto
GALA - slávnostné ukončenie školského roka 2015/16
A už je tu zas, krásnych slnečných letných prázdnin čas! Slávnostným "GALA" programom, v ktorom sa predviedli naši žiaci, sa uzavreli pomyslené brány našej školy. Žiaci si pre rodičov prichystali milé prekvapenie. Na úvod sa predviedli žiaci 1.stupňa, kde sme si mohli vypočuť klavírnu hudobnú skladbu v podaní Vidovej B. (2.A) a žiačky z flautového krúžku nám zahrali na flaute a na zvonkohre (dievčatá zo 4.A a Bajanová J.- 6.B). Štvrtáci sa peknou básňou rozlúčili s prvým stupňom a tanečníčky z krúžku Let´s dance nám zatancovali v rezkom modernom rytme "I´m better when I´m dancing". Potom nasledovalo slávnostné odmeňovanie najúspešnejších žiakov 1.stupňa. Diplom, pekná knižka, milý darček a srdečné blahoželanie od pani riaditeľky. Žiaci druhého stupňa sa predviedli v speve, prednese, paródii a v tancoch. Deti zo speváckeho krúžku zaspievali tri piesne a ich chytľavé melódie dostali takmer každého diváka. Parodizovanú predpoveď počasia s humorným podtextom nám prišiel predpovedať Mikeš Š. (7.A), žiačka Benická N. (7.A) nám zaspievala peknú pieseň a Korpášová A. (7.A) prostredníctvom prednesu vyjadrila poďakovanie učiteľom, rodičom a priateľom. Také zázračné slovo – ďakujem. Aj žiaci druhého stupňa boli odmenení za najlepšie vyučovacie výsledky a za rôzne súťaže, v ktorých uspeli. Potom nasledovala rozlúčka s našimi deviatakmi. Ako vždy - dojemná a humorná zároveň. S piesňou a tancom "Give me five!“ nám javisko prišli „poupratovať“ žiaci špeciálnych tried a to bol jasný signál, že sa naše „GALA“ končí. Zajtra ešte vysvedčenia a zbohom milá škola! Prajeme Vám všetkým príjemné prežitie letných prázdnin. Dovidenia v septembri!
Plavci majú svojich víťazov!
Na záver plaveckého krúžku sa uskutočnili plavecké preteky mladších žiakov. Po celý šk. rok sa 30 detí usilovalo zdokonaliť sa v rôznych plaveckých štýloch, a tí najmladší sa učili základným plaveckým zručnostiam. A výsledok? Niektoré deti sa naučili prekonať strach z vody, samostatne plávať pomocou dosky na plávanie, alebo pomocou "slížika". Starší zvládli viaceré plavecké štýly a niektoré mladšie deti sa naučili samostatne plávať - bez dopomoci! Medaily, diplomy, ceny a úsmev na perách. Šampión je každý z vás!
Ako druháci čítali škôlkárom pred spaním
V mesiacoch marec-apríl chodili do škôlky čítať tretiaci, no a od mája prevzali štafetu popoludňajšieho čítania naši druháci. Každý pondelok až do konca júna si mohli malí škôlkári tesne pred spaním vypočuť čítanie v podaní svojich starších "školáckych" kamarátov. Deti najviac zaujalo čítanie rozprávkových encyklopédií zo života zvierat. Vždy sa niečo nové o danom zvieratku dozvedeli a v rámci spätnej väzby prostredníctvom otázok, ktoré im druháci kládli, sa zisťovalo, či pochopili, resp. niečo nové si zapamätali. A navyše - predškoláci sa už tešia na školu, lebo aj oni chcú vedieť čítať ako ich starší "kamoši" zo susednej "veľkej" školy.
"Do you speak English?" - súťaž v anglickom jazyku
"Do you speak English?", túto otázku nezriedka počuť už aj na Slovensku. Pomôcť, poradiť, alebo aj pri vycestovaní do zahraničia sa vedieť dohovoriť - všetky tieto benefity nám ponúka znalosť anglického jazyka. Naši žiaci sa učia po anglicky už od prvej triedy. Najprv len počúvať a rozprávať, neskôr čítať a písať. Znalosť všetkých "skills" (zručností) nám žiaci predviedli v anglickej súťaži, kde si zmerali sily tretiaci proti tretiakom(3 vs 3) a štvrtáci proti štvrtákom( 5 vs 5).Na úvod jeden jazykolam "about an ICE CREAM"( o zmrzline), spoločne zaspievaná anglická pieseň a súťaž sa mohla začať. Žiaci súperili v rôznych témach: Pantoníma(použitie modálneho slovesa "can" a prítomného priebehového času), Hádanky(riddles), Filmy(preklad príbehov), Obrázok(spájať slovo+obrázok), Šepkaná(whispering game), Brainstorming(na tému ANIMALS) a Rozstrihané slová(písmená zložiť do zmysluplných anglických slov, správne prečítať a preložiť). Kto zvíťazil? Samozrejme aj táto súťaž mala svojich oficiálnych víťazov, no víťazmi sa stali vlastne všetci zúčastnení. Ukázali, že majú chuť aj naďalej učiť sa cudzí jazyk, zlepšovať sa v ňom, a že neskôr tieto jazykové zručnosti využijú v praktickom živote.
Mladší žiaci navštívili PIAL-AGRO
Dňa 22.6. žiaci prvého a druhého ročníka navštívili dolnopialske poľnohospodárske družstvo PIAL-AGRO. Poznávacia trasa viedla od školy cez obchod(kde si žiaci kúpili osviežujúci nanuk a tým precvičili finančnú gramotnosť), popri budove určenej na separáciu odpadu(kde žiaci ukázali svoje vedomosti z oblasti ekológie) až po PIAL-AGRO. Túto trasu deti zvládli "napešo" a navyše cestou poznávali dopravné značky (dopravná výchova), miestnu flóru(borovice pri kaštieli) a faunu. Pri vstupe do družstva ich už čakala p. Lukáčová(ekonómka), ktorá deti sprevádzala po celom areáli. Žiaci mohli vidieť niekoľkotýždňové teliatka, potom väčšie asi tak 3-mesačné(ktoré mohli nakŕmiť šrotom), vo veľkých maštaliach videli kravy(už vedia, že jedna váži približne pol tony=500kg!) a prezreli si dojaciu miestnosť. Rešpekt vzbudzovali mohutné býky. Deti už vedia, koľko taká kravička denne dá mliečka(asi 12l), čím sa živí a aký je rozdiel medzi senážou a silážou. Chlapci sa potešili novozakúpeným poľnohospodárskym strojom( kombajn, traktor, obrovský postrekovač repky), ktorých sa mohli aj dotknúť.Veľkým zážitkom bola aj návšteva dielne, kde im mechanici predviedli, ako funguje zdvihák a ako sa zvára plynom. Deťom tak ukázali, že okrem virtuálneho sveta na počítačoch(medzi deťmi obľúbená hra MINECRAFT, kde chovajú zvieratká a pestujú poľnohosp. plodiny), existujú tieto veci aj v reálnom živote a oplatí sa to všetko vidieť naživo.
Topoľčianky - Zubria zvernica
Prvý letný deň, dňa 21.6. sa žiaci 3.-4. ročníka(v rámci koncoročného výletu) vybrali navštíviť Zubriu zvernicu v Topoľčiankach, ktorá bola vybudovaná už v roku 1958. Celý objekt bol vyhlásený za chránenú študijnú plochu, zameranú na ochranu a najmä zachovanie zubra ako živočíšneho druhu. Žiaci absolvovali náučný chodník Zubria zvernica a táto prehliadka bola spojená s odborným výkladom. Zubria zvernica je unikátne miesto v rámci Strednej Európy. Na relatívne malej ploche tu žije niekoľko živočíchov, ktoré sú najväčšími druhmi v jednotlivých triedach: Zubor hrivnatý, Užovka stromová, Okáň hruškový(motýľ), Roháč obyčajný, Sršeň obyčajný a Nosorožtek obyčajný. Žiaci si oddýchli v parku pred kaštieľom. Rastie tu veľa dubov a najvzácnejšou rastlinou je Ľalia zlatohlavá.