Do galérie Výučba Elekos boli pridané fotografie.
Výučba Elekos
- 8
Biblická olympiáda
Dňa 10. apríla sa konalo diecézne (krajské) kolo Biblickej olympiády v Nitre. Veľké ĎAKUJEM za úspešnú reprezentáciu našej školy a dekanátu Hronský Beňadik patrí nášmu húževnatému a obetavému tímu. Je to veľký úspech, pretože našimi súpermi boli žiaci 8. a 9. ročníka. Vedomostná časť súťaže pozostávala z troch biblických kníh: kniha Rút, Prvá kniha Kráľov a evanjelium podľa Matúša. Naši žiaci súťaž obohatili aj scénkou z evanjelia podľa Matúša s veľkonočnou tematikou Ježišovho zmŕtvychvstania. Zoe Potocká (6.A) stvárnila anjela dobrej zvesti, Bibiána Farkašová (8.A) a Tamara Ďuričová (7.A) si zahrali ženy, ktoré sa zavčas rána pobrali k Ježišovmu hrobu.
Medzinárodný deň Rómov
Každý rok si v našej škole pripomíname 8.apríl - Medzinárodný deň Rómov. Deň, kedy si Rómovia na celom svete pripomínajú svoju jedinečnosť, talent a aj kultúru, ktorou sa prezentujú vo svete. Mnohí z nich sa uplatnili v rôznych odvetviach, nielen v kultúre a robia svojmu etniku dobré meno po celom svete. Pretože aj v našej škole a v obci máme zanietených Rómov najmä v oblasti spevu, tanca či muziky, pripravili sme si príjemný program aj u nás v škole. Programom nás sprevádzali p. tr. učiteľky špeciálnych tried. Žiaci sa mohli dozvedieť niečo o histórii Rómov, kultúre, jazyku, zvykoch, o pôvodných remeslách Rómov, o minulých a súčasných rómskych umelcoch a iných rómskych osobnostiach. Na záver sa žiaci zapojili do výtvarných aktivít, ktorých hlavným námetom boli rómska vlajka, história a kultúra Rómov. Špeciálnym hosťom bol rómsky módny návrhár Kelt Rómafeld a modelka Bella Aranella. Bolo nám veselo a veru sa aj hosťom páčilo a sľúbili, že určite opäť prídu, keď ich pozveme. A veru pozveme!Všetci sme boli veselí, roztancovaní a rozospievaní. Ale predovšetkým šťastní... Foto
16
Ukážky prvej pomoci a prednáška o AIDS
Dňa 29. marca sme na našej škole privítali dobrovoľníčky z Červeného kríža. Praktickými ukážkami učili deti poskytnúť prvú pomoc v takých situáciách, v ktorých by sa žiaci mohli nešťastnou náhodou ocitnúť. Prostredníctvom resuscitačnej figuríny si vyskúšali, ako podať KPR (umelé dýchanie), ako zastaviť krvácanie z tepny, alebo ako pomôcť kamarátovi, ktorý sa dusí. Žiaci boli veľmi aktívni, najmä tí, ktorí navštevujú zdravotnícky krúžok preukázali dobré vedomosti v oblasti poskytovania prvej pomoci. Zvládli aj ošetrenie popálenín, či poskytnutie prvej pomoci pri uštipnutí hmyzom. Žiaci 8. a 9. ročníka si vypočuli prednášku o víruse HIV, ktorý spôsobuje AIDS.
Svetový deň stolného tenisu
V rámci Svetového dňa stolného tenisu (WTTD) si žiaci našej školy počas hodín telesnej výchovy vyskúšali hranie stolného tenisu.
14
Daj si čas
Dňa 2. apríla sa žiaci 6. a 7. ročníka zúčastnili natáčania súťažnej relácie "Daj si čas". Svoje vedomosti a zručnosti si zmerali so žiakmi ZŠ Humenné, nad ktorými naši žiaci zviťazili. Úspešne nás reprezentovali T. Ďuričová, L. Botková, R. Čenkei a J. Karvai. Relácia "Daj si čas" bude odvysielaná 1.6.2019 (sobota) o 9:30 na RTVS.
2
Deń otvorených dverí na našej škole
V utorok 26. marca bol výnimočný deń. V dopoludňajších hodinách sme na našej škole privítali budúcich prváčikov a ich rodičov. Učitelia si spolu so žiakmi niektorých ročníkov pripraviil pre predškolákov zaujímavý program. V jedálni srdečné privítanie a chutné pohostenie, a potom rozprávkové putovanie naprieč celou školou. Deti sa spolu s rodičmi presunuli do jednotlivých tried, kde boli pre ne pripravené rôzne workshopy a zážitkové učenie.
V 1.A sa zahrali na skutočných prvákov - veď sa preberalo písmeno Ž! Ž ako žalúdok, ž ako žuvačka - učenie je hračka! Čokoláda, chlieb a syry, deti to zvládli aj po anglicky. U druhákov si mohli vyskúšať prácu na interaktívnej tabuli i na tabletoch. Zároveň si našli aj nových kamarátov, ktorí im s radosťou pomohli. V 3.A sa deti ponorili do kreslenia, strihania a maľovania prstovými farbami. A maľovali a maľovali. Pri počítaní tretiaci ochotne radili. V telocvični so štvrtákmi zdolali všetky prekážky.
A čo mohli vidieť na druhom stupni? Chemické hókusy-pókusy, ktoré im predviedli naši deviataci. Reakcie rôznych chemických zlúčenín, no kto by si to neskúsil? Aj obyčajné mlieko môže byť na hodinách chémie zdrojom zábavy. Na biológii im šiestaci ukázali zbierku motýľov, očarilo ich aj pozorovanie rôznych preparátov pod mikroskopom. Hodina slovenčiny, informatiky - všetko ubehlo veľmi rýchlo. V očiach malých predškolákov veľa dojmov, únava, smäd i hlad. Kam sa ešte pôjdeme popozerať? Žiaci špeciálnych tried pripravili deťom v šk. kuchynke chutné pohostenie. Predškoláci ich mohli sledovať pri príprave rôznych nátierok a ozdobovaní sladkých koláčikov. Chutilo im!
"Milí rodičia a milí budúci prváci, ďakujeme za návštevu. Veríme, že ste sa u nás dobre cítili, a že sme vás presvedčili o svojich kvalitách a prednostiach. Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu."
11
Deň narcisov
Ďakujeme za všetky príspevky na zbierku Dňa narcisov. Aj s vašou pomocou sa nám podarilo vyzbierať finančné prostriedky na pomoc ľuďom bojujúcim s rakovinou vo výške 330,- EUR..
Deň otvorených dverí
Hviezdoslavov Kubín
Dňa 20. 3. 2019 sa na prvom stupni konala súťaž v prednese poézie a prózy – Hviezdoslavov Kubín. Záujem žiakov bol rekordný, až 19 súťažiacich v prvej kategórii. Nesúťažne, ale veľmi smelo sa predstavili aj žiaci prvého ročníka, ktorí očarili svojimi talentmi. Už teraz sa tešíme, čo nám predvedú o rok. Odborná porota to veru nemala ľahké, výkony žiakov boli veľmi presvedčivé, a poniektoré zaujali okrem dramatického prejavu aj humorom vybraných prednesov.
Prednes poézie
1. miesto Rastislav Rácko 3.A a Bronislava Vidová 5.A
2. miesto Marta Vidová 2.A
3. miesto Liana Krištofoliová 3. A a Róbert Lukáč 3.A
Prednes prózy
1. miesto Leonard Korpáš 3.A
25
Príprava bylinkovej záhrady a pocitového chodníka
Svetový deň vody
Svetový deň vody – 22. marca sme všetci prišli oblečení v modrom. Symbolicky. Modrá farba patrí do skupiny základných studených farieb a pripomína vodu. Žiaci si vypočuli rozhlasovú reláciu s témou „Nenechať nikoho bez vody“ a dozvedeli sa, že voda má zásadný vplyv na ľudské zdravie. Bez potravy vydrží človek aj niekoľko týždňov, ale bez vody iba pár dní. Človek každý deň potrebuje prístup k vode. Voda nám slúži na pitie, varenie a osobnú hygienu.
Význam vody pre človeka a jeho životné prostredie možno definovať v týchto bodoch:- Bez vody niet života. Je hodnotou, ktorá je pre človeka nenahraditeľná.
- Znečisťovanie vody je škodlivé pre človeka a pre ostatné živé tvory.
- Kvalitu vody treba udržiavať na takej úrovni, aby spĺňala zdravotné normy.
- Vodné zdroje musia byť sledované a vyhodnocované.
Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii
Ľudia sa od seba odlišujú. Je prirodzené, že každý z nás je iný, jedinečný, svojský. Otázka rasy, pohlavia, či svetonázoru je jednou z ďalších stránok ľudskej bytosti a jej života, ktorou sa odlišuje, či približuje voči ostatným. Tolerancia je schopnosť akceptovať a nakoniec i uznať, že každý z nás je iný. Aj napriek tomuto zisteniu je však možné žiť spolu v súlade. Žiť a nechať žiť! Heslo, ktoré by novodobému, civilizovanému človeku 21. storočia malo byť bližšie väčšmi, než čokoľvek iné. 21. marec je dňom, kedy si pripomíname Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii. V tento deň sa zameriava pozornosť na problémy rasizmu a zdôrazňuje sa potreba rasovej harmónie. Preto sme sa rozhodli, že aj na našej škole si pripomenieme tento významný deň, tým, že sa oblečieme do rôznych farieb a takto dáme najavo svoj názor.
2
Svetový deň Downovho syndrómu
Dňa 21. marca si pripomíname Svetový deň Downovho syndrómu. Symbol rozdielnych ponožiek, oblečených v tento deň, nám každoročne pripomína, že každý sme iný a tak je to správne. Vďaka tomu je náš svet pestrejším, krajším a zaujímavým. Vytvorením páru z dvoch rozdielnych ponožiek sme v tento deň vyjadrili toleranciu k inakosti, akou sa ľudia s Downovým syndrómom vyznačujú. A keďže je naša škola vnímavá, rozhodli sme sa aj my pripojiť sa k ponožkovej výzve a vyjadriť tak svoje sympatie a podporu ľuďom s DS. Je dôležité si uvedomiť, že BYŤ ODLIŠNÝ JE NORMÁLNE. A ruku na srdce, každý máme aspoň jednu svoju malú odlišnosť a sme radi, že nás berú takých akí sme.
9
Prezidentské voľby v ZŠ Dolný Pial
Nikdy nie je priskoro začať sa zaujímať o verejné dianie na Slovensku. Žiacke voľby dávajú prvotný impulz k tomu, aby si dnešná mládež uvedomila, čo je občianska zodpovednosť.
Dňa 15. 03. 2019 sa na našej škole uskutočnili simulované prezidentské voľby. Volieb sa zúčastnili žiaci 5. až 9. ročníka ako aj mnohí učitelia. Žiaci rozvíjali pocit občianskej zodpovednosti a mohli si vyskúšať, aké je to odovzdať svoj hlas prezidentskému kandidátovi. Mohli sa oboznámiť s hlavnými znakmi volieb a ich platnosť si vyskúšať v praxi: všeobecné, rovné, priame a tajné. Školská okrsková volebná komisia bola v zložení: Ján Kiss, Natália Lacušová, Karin Sendreiová, Paulína Laurenčíková a Sebastián Ševčík.
Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za prejavený záujem a veríme, že v simulovaných voľbách získali dostatočné vedomosti a zručnosti, ktoré v budúcnosti istotne využijú.
7
Týždeń mozgu
Aj tento rok sme sa aktívne zapojilil do Týždňa mozgu. Celý týždeň sme oveľa viac pozornosti venovali tomuto dôležitému ľudskému orgánu. Cibrili sme si pozornosť, šikovnosť či logické myslenie.
Dňa 14. 03. 2019 sa žiaci 5. - 8. ročníka zúčastnili zábavno-vedeckého kvízu. Súťažili proti sebe dva tímy (rozdelené do 2 kategórií):
I. kategória (5. - 6. roč.): 1. tím: B. Vidová, Z. Potocká, M. Kissová, S. Szücsová; 2. tím: D. Valentko, D. Ďurič, S. Šelinger, A. Záležák.
II. kategória (7. - 8. roč.): 1. tím: M. Bob, E. Spišáková, B. Monová, J. Karvai; 2. tím: S. Šelinger, B. Farkašová, L. Botková, T. Ďuričová.
Boli pre nich pripravené otázky z vyučovacích predmetov a ich výber bol čisto náhodný. Svoje body mohli zvýšiť pri bonusových otázkach, pri ktorých ukázali svoju kreativitu (odčítanie z pier, pantomíma, slovný opis).
Všetci súťažiaci boli šikovní, do každej otázky a úlohy sa riadne zahryzli. Avšak vyhrať mohol iba jeden tím z každej kategórie, ktorého čakala sladká odmena: v I. kategórii vyhral 1. tím: B. Vidová, Z. Potocká, M. Kissová a S. Szücsová; v II. kategórii vyhral rovnako 1. tím: M. Bob, E. Spišáková, B. Monová a J. Karvai. Víťazmi sa však stali všetci, pretože prekonali strach a ukázali, že na to majú!
5
Testovanie 9-2019
Testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ
V školskom roku 2018/2019 sa riadny termín Testovania 9 uskutoční 3. a 4. apríla 2019 (streda, štvrtok), pričom 4. apríla sa Testovanie 9-2019 uskutoční iba na ZŠ s vyučovacím jazykom maďarským a ukrajinským.
Náhradný termín testovania sa uskutoční 16. a 17. apríla 2019.
Viac informácií o T9-2019 nájdete na www.nucem.sk
Harmonogram:
Matematika
8:00 – 8:10 (10 minút) – úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie OH
8:10 – 8:20 (10 minút) – rozdanie testov a oboznámenie sa s testom
8:20 – 9:50 (90 minút) – administrácia testu
9:50 – 9:55 (5 minút) – zozbieranie testov a OH
9:55 – 10:15 (20 minút) – prestávka
Slovenský jazyk a literatúra
10:15 – 10:25 (10 minút) – úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie OH
10:25 – 10:35 (10 minút) – rozdanie testov a oboznámenie sa s testom
10:35 – 11:45 (70 minút) – administrácia testu
11:45 – 11:50 (5 minút) – zozbieranie testov a OH
Informácie o testovaní: www.nucem.sk - Testovanie 9Harmonogram pre žiakov so ZZ 1. skupina obmedzenia:
Matematika
8:00 – 8:10 (10 minút) – úvodné pokyny k testovaniu, rozdanie OH a pomocných papierov
8:10 – 8:20 (10 minút) – rozdanie testov a oboznámenie sa s testom
8:20 – 10:05 (105 minút) – administrácia testu
10:05 – 10:10 (5 minút) – zozbieranie testov, OH a pomocných papierov
10:10 – 10:30 (20 minút) – prestávka (závisí od ukončenia administrácie v skupine, minimálne 20 minút)Slovenský jazyk a literatúra
10:30 – 10:40 (10 minút) – úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie OH
10:40 – 10:50 (10 minút) – rozdanie testov a oboznámenie sa s testom
10:50 – 12:15 (85 minút) – administrácia testu
12:15 – 12:20 (5 minút) – zozbieranie testov a OH
Informácie o testovaní: www.nucem.sk - Testovanie 9Harmonogram pre žiakov so ZZ 2. skupina obmedzenia:
Matematika
8:00 – 8:10 (10 minút) – úvodné pokyny k testovaniu, rozdanie OH a pomocných papierov
8:10 – 8:20 (10 minút) – rozdanie testov a oboznámenie sa s testom
8:20 – 10:20 (120 minút) – administrácia testu
10:20 – 10:25 (5 minút) – zozbieranie testov, OH a pomocných papierov
10:25 – 10:45 (20 minút) – prestávka (závisí od ukončenia administrácie v skupine, minimálne 20 minút)Slovenský jazyk a literatúra
10:45 – 10:55 (10 minút) – úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie OH
10:55 – 11:05 (10 minút) – rozdanie testov a oboznámenie sa s testom
11:05 – 12:45 (100 minút) – administrácia testu
12:45 – 12:50 (5 minút) – zozbieranie testov a OH
Informácie o testovaní: www.nucem.sk - Testovanie 9
Úspechy našich žiakov v predmetových olympiádach
Dňa 7.2.2019 sa naši žiaci zúčastnili okresného kola Geografickej olympiády v Leviciach, kde dosiahli veľmi pekné výsledky. Medzi úspešných riešiteľov patrili David Valentko (7. miesto), Dominik Ďuriš (15. miesto) z V.A triedy, Bibiana Farkašová (16. miesto) z VIII.A triedy, Boris Ftorek (12. miesto) a Jennifer Bajanová (20. miesto) z IX.B triedy.
O týždeň neskôr sa im podarilo dosiahnuť pekné výsledky aj v okresnom kole Dejepisnej olympiády v Leviciach. K úspešným riešiteľom sa zaradili títo žiaci: Bibiana Farkašová (7. miesto) z VIII.A triedy, Stanislav Roľko (7. miesto) z IX.A triedy a Jennifer Bajanová (15. miesto) z IX.B triedy.Dňa 22. marca sa naši deviataci zúčastnili okresného kola Chemickej olympiády v Leviciach. Súťažilo sa najprv v teoretickej časti, kde žiaci museli preukázať svoje vedomosti z názvoslovia, zápisu chemických vzorcov a chemických rovníc. V praktickej časti žiaci podĺa daného pracovného postupu vytvárali rôzne chemické zlúčeniny. Medzi úspešných riešiteľov patria: Peter Kiss (8.miesto) a Stanislav Roľko (15.miesto) z IX.A triedy.
Všetkým žiakom, ktorí reprezentovali našu školu ďakujeme a úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme!
Galaxiáda
V máji 2019 sa bude konať 2. ročník celoslovenskej súťaže v programovaní
GALAXIÁDA pre 3. a 4. ročník ZŠ.
Táto kategória je rozdelená na 2 súťažné kolá. Prvé kolo sa koná dňa 20. 03. 2019 na našej škole, kde budú žiaci súťažiť v 10 leveloch. Do ďalšieho kola postupuje 20 žiakov, ktorí prejdú levely so splneným cieľom v najrýchlejšom čase. Vo final battle dňa 15. 05. 2019 si na slávnostnom vyhodnotení zmerajú finalisti sily v 10 leveloch, pričom víťazi budú odmenení a je pre nich pripravený celodenný sprievodný program.
Pani učiteľka Vidová je zodpovedná za priebeh súťaže na príslušnej škole a počas školského kola dohliada na jej priebeh. Každý žiak sa zapojí do súťaže klikom na tlačidlo Súťažiť. Pre zapojenie do súťaže je potrebné, aby mal každý súťažiaci založený účet na webe GalaxyCodr. V deň súťaže sa po prihlásení a potvrdení vstupu, spustí 60 minútový odpočet. Počas neho sa odomknú súťažné levely. Úlohou súťažiaceho je čo najrýchlejšie zozbierať všetky víťazné poháre. Po skončení odpočtu sa levely uzamknú, čo je koniec školského kola.
Na našej škole dňa 20.3.2019 žiaci ročníkov 3. a 4. po piatej vyučovacej hodine pôjdu na obed tak, aby sa súťaž mohla začať presne o 13:00 hod. Predpokladaný koniec 14:00, Bardoňovo stihne 14:15 autobus, ostatní 14:30 (Jesenské, Beša, Iňa, Horný Pial, Ondrejovce)
Výsledky a celkové umiestnenia žiakov pošleme učiteľovi v priebehu 2 týždňov od uskutočnenia súťaže. 20 najlepších finalistov uvedieme na webe Galaxiády a pozveme na final battle, ktorý sa uskutoční dňa 15. 05. 2019. Podrobnosti na stránke https://www.galaxycodr.com/sk/galaxiada
Netreba sa báť, žiaci na hodinách aj počas krúžku v tomto prostredí pracovali, a môžu si to skúsiť aj na stránke www.galaxycodr.com/sk
tlačidlo: Hraj zdarma è Hrať bez registrácie
Súťaž je aj pre starších žiakov, ale tí tvoria a programujú vlastné hry. Ukážky tvorby starších žiakov si tiež môžete pozrieť na stránke https://www.galaxycodr.com/sk/galaxiada/2018-2019/projekty
Lyžiarsky výcvik
Lyžiarsky výcvik sa konal v termíne od 11.02. do 15.02.2019 v lyžiarskom stredisku SKI Makov. Zúčastnilo sa ho celkovo 22 žiakov. Ubytovanie a stravu sme mali zabezpečenú v penzióne SKI - apartmány Makov. Po príchode do lyžiarskeho strediska sa naša výprava najskôr ubytovala, naobedovala a následne sme absolvovali krátky pobyt vonku.
22Ďalšie dni sme už absolvovali lyžiarsky výcvik, v ideálnych podmienkach pre výcvik začínajúcich lyžiarov. Výcvik pozostával zo základných prvkov lyžovania – chôdza, obraty, výstupy, pády, základný zjazdový postoj, zjazd po spádnici, obojstranný prívrat po spádnici, zastavenie v obojstrannom prívrate, oblúky v obojstrannom prívrate. Počasie a podmienky na lyžovanie boli dobré, každý deň sme lyžovali. Počas celého lyžiarskeho výcviku sme sa snažili dodržiavať bezpečnostné predpisy a pravidlá, nemali sme žiadne vážne zranenia. V popoludňajších hodinách žiaci odpočívali, počúvali hudbu, sledovali televízny program, pripravovali svoj program na večer , ktorým bavili svojich spolužiakov. Počas pobytu sme bodovali čistotu a poriadok izieb. Žiaci k bodovaniu pristupovali zodpovedne a najlepšia izba bola odmenená. Každý večer sa žiaci navzájom spoznávali a zabávali v spoločenskej miestnosti (karneval, izba baví izbu, vedomostný kvíz). Počas celého lyžiarskeho výcviku vládla medzi žiakmi a učiteľkami príjemná atmosféra, žiaci dodržiavali pokyny na svahu, ale aj na ubytovni, boli slušní voči sebe i personálu ubytovne. Nevyskytli sa žiadne závažné problémy. Pre odchodom sme uskutočnili súťaž v slalome, rozdelenú na dve kategórie a celkovo sme vyhodnotili priebeh lyžiarskeho kurzu. Môžeme spokojne konštatovať, že všetci žiaci zvládli základy lyžiarskeho výcviku. Boli odmenení sladkou odmenou a certifikátom lyžiara. Účelom lyžiarskeho výcviku bolo aj vychovávať žiakov k vzťahu k prírode, dodržiavaniu horských a lyžiarskych pravidiel, vedieť pomôcť slabšiemu a brať na seba zodpovednosť za dodržiavanie denného režimu, poriadku, svojho správania a činov.