Marec sa už odpradávna spája nielen s príchodom jari, obdobia, kedy sa príroda opäť prebúdza k životu a kvitne v plnej svojej kráse, ale i s odpočinkom v podobe čítania kníh.
O tom, že marec je mesiacom kníh ste iste už počuli. Ale viete, prečo sa knihy spájajú práve s týmto mesiacom? Bolo to tak vždy? Hovorí vám niečo meno Matej Hrebenda?
Tradícia, prečo marec dostal prívlastok mesiac kníh, tkvie v masovej akcii, ktorú iniciovalo Ministerstvo kultúry spolu so Zväzom československých spisovateľov, nakladateľmi či knižnými obchodmi v roku 1955. K myšlienke zvýšenia počtu čitateľov sa pripojili organizácie a občania, ktorí pravdepodobne na počesť ľudového básnika Mateja Hrebendu, za mesiac kníh zvolili marec. Tým vzdali úctu mesiacu, v ktorom sa narodil aj zomrel tento významný šíriteľ a milovník knižnej kultúry. Napriek tomu, že mal zrakovú chybu, a neskôr oslepol, jeho hendikep mu nijako nebránil v jeho vášni – zbieraní kníh. Chodil od domu k domu a prosil ľudí, aby mu čítali. Pri pití kávy či čaju spoznal veľa dobrosrdečných ľudí.
Či už patríte k verným „knihomoľom“ alebo ste príležitostný marcový čitateľ, nezabudnite, že knihy treba čítať s láskou!
J.A. Komenský povedal: ,,Nemilovať knihu znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť znamená stávať sa hlupákom.“
Prečo sa stať vášnivým čitateľom kníh?
• Obohacujú slovnú zásobu a zlepšujú vyjadrovacie schopnosti čitateľov;
• Pozitívne ovplyvňujú psychické procesy – skvalitňujú myslenie a tým, že vyžadujú „ponorenie sa do deja“, môžu zlepšiť schopnosť sústredenia sa;
• Rozvíjajú fantáziu, tvorivosť;
• Sú podnetné - nútia čitateľa rozmýšľať, polemizovať, hľadať odpovede a utvoriť si vlastné názory a spôsoby riešenia životných situácií;
• Slúžia ako jedna z foriem pasívneho oddychu, relaxu a odstránenia stresu.