Dňa 20. marca sa takmer celá škola pridala k ľuďom pozorujúcim čiastočné zatmenie Slnka. V najväčšej fáze, približne o 10:50h sme položili perá, zatvorili knihy a šli pozorovať tento fenomén, ktorý púta pozornosť ľudí už od pradávna. Pri pozorovaní voľným okom sme dbali na bezpečnosť a pri použili zváračské sklo. Žiaci si mohli pozrieť zatmenie aj cez nastavený binokulárny ďalekohľad, pri ktorom mala sprievodné slovo naša p.zástup. Roľková J. (Mgr. Mikešová M.)
Novinky
Pozorujeme zatmenie Slnka
Týždeň mozgu
Týždeň mozgu ( Brain Awareness Week) je celosvetové podujatie, ktoré sa koná každoročne a to v jeden marcový týždeň. Tento rok podujatie oslavovalo už 20 rokov a konalo sa v týždni od 16.-22. marca. Zámerom tejto akcie je poukázať na prínos výskumu mozgu a sprístupniť aj laickej verejnosti informácie o aktuálnom stave poznania v oblasti neurovied. Na našej škole sme si pripomenuli Týždeň mozgu v rámci triednických hodín, na ktorých si žiaci mohli zmerať sily v riešení matematických či slovných rébusov, pri hraní rôznych stolných hier, alebo trénovaním pamäte prostredníctvom didaktických hier. Ak sa naučíme využívať schopnosť asociovať, vizualizovať, správne zapájať logiku i fantáziu, učenie pôjde ako po masle. (Mgr. Mikešová M.) Foto
Súťaž v umeleckom prednese poézie a prózy - Hviezdoslavov Kubín
Predmetové komisie SJL a MZ pripravili pre žiakov našej školy súťaž v umeleckom prednese - školské kolo Hviezdoslavovho Kubína. Súťaž prebiehala v dvoch častiach (počas dvoch popoludní) - v dňoch 12. a 13. marca, kde sme mohli počuť množstvo prednesov, ktoré si žiaci v rámci tejto súťaže pripravili. Umeleckého prednesu sa zúčastnili najlepší vybraní recitátori z jednotlivých ročníkov a tried. Mladší žiaci mali na prednese ako podporu svojich rodičov, čo sa pozitívne odzrkadlilo na ich recitačných výkonoch. Víťazi v jednotlivých kategóriách budú našu školu reprezentovať v obvodnom a (keď postúpia) aj v okresnom kole v Leviciach. Tu sú mená našich víťazov:
Prvé miesto v I. kategórii získala: poézia - Monová Barbora - III.A
V II. kategórii sa na 1. mieste umiestnili: poézia - Šelinger Samuel - IV.A
próza - Mikeš Šimon - VI.A
V III. kategórii bolo udelené 1. miesto len v próze - Lukyová Veronika - VIII.A
Víťazom srdečne blahoželáme! (Mgr. Mikešová M.)
Cvičíme s triednym učiteľom
V rámci predjarných aktivít,spadajúcich do pôsteho obdobia, sme na škole uskutočnili niekoľko fyzických aktivít pod názvom "Cvičíme s triednym učiteľom". Triedni učitelia jednotlivých tried sa na hodinách telesnej výchovy aktívne zapojili do cvičenia a cvičili so svojimi žiakmi. Kladina, beh cez prekážky, loptové hry, súťaže, či posiľňovacie cviky - ani jedna úloha ich neodradila. Naopak, snažili sa zo všetkých síl zapojiť sa do cvičení( tie zostavila naša šikovná telocvikárka), aby žiakom ukázali, že športovať by mali nielen deti, ale aj "dospeláci", že šport nie je nuda, ale naopak zábava, že šport prináša radosť,udržiava nás v dobrej kondícii (dobrý spôsob ako zvládať stresovú záťaž) a napokon je to pre mnohých aj relax. Učitelia a predovšetkým rodičia sú pre deti veľkým vzorom, tak im ukážme, ako zmysluplne tráviť voľný čas - môžme ísť spolu na turistiku, zalyžovať si, zahrať si futbal, či len tak, zacvičiť si. Urobíme tak niečo nielen pre svoje zdravie, ale i pre zlepšenie psychosociálnej klímy v rodine, či v školskom kolektíve. (Mgr. Mikešová M.)
Fašiangový karneval
Dňa 13.2. sa po druhej vyučovacej hodine v triedach 1.-4. ročníka a v jednej zo špeciálnych tried začali diať čudesné veci. Všetci žiaci sa akoby šibnutím čarovného prútika premenili na rozprávkové bytosti. Z tried začali vychádzať rôzni černokňažníci, striguľky, princezné, trpaslíci, ale aj vodníci, opravári, inštalatéri či piráti. Kam sa všetci rozbehli? No predsa na karneval! Na túto akciu, ktorá sa uskutočnila v šk. jedálni boli pozvaní rodičia, starí rodičia i mladší súrodenci. Možno ani neviete, že slovo "karneval" pochádza z talianskeho slova "carne levare" (dať preč mäso), to znamená, že karnevalom začína pôstne obdobie pred Veľkou nocou. Ľudia pred týmto obdobím často usporadúvali rôzne maškarné plesy, či zábavy. Toto obdobie pred pôstom sa nazýva fašiang. Hudba, tanec, tombola (kde každá maska vyhráva), hudobno-pohybové súťaže a dobrá nálada - taký bol náš karneval. Dospelí aj deti - zabavili sme sa všetci. Tešíme sa o rok zas, veď karneval býva do roka len raz! (Mgr. Mikešová M.)
Exkurzia SOŠ technická Tlmače
Naši žiaci – chlapci ôsmaci a deviataci – sa dňa 13. februára 2015 zúčastnili „Dňa otvorených dverí“ v S0Š technickej v Tlmačoch. Súčasťou programu boli : - informácie o možnostiach štúdia, jednotlivých odboroch a štipendijnom programe budúcich zamestnávateľov, prehliadka areálu školy so sprievodom pedagogických pracovníkov a žiakov školy, ukážky odborných činností žiakov, ukážky prác so špeciálnym softwérovým vybavením školy, návšteva dielní odborného výcviku v areáli SES Tlmače. Akcia bola veľmi zaujímavá a žiakom pomohla zorientovať sa pri rozhodovaní „kam po skončení základnej školy“. Foto
Novoročná besiedka v ŠKD
Keďže v decembri tých slávností býva už dosť, postupne sa u nás "udomácnila" aktivita pod názvom Novoročná besiedka. V školskom klube býva vždy veselo, no teraz, keď deti netrpezlivo čakali na "novoročné darčeky" bolo ešte veselšie. Darčeky si však bolo treba zaslúžiť, a preto p. vychovávateľky pre deti pripravili rôzne súťaže, a až po ich absolvovaní sa deti mohli pustiť do rozbaľovania nových "družinárskych hračiek". Deti súťažili "po stopách yettiho", v chôdzi na chodúľoch, v riešení rôznych rébusov. Keby sa robilo meranie decibelov, iste by namerali rekordné hodnoty. Deti pri súťažení výskali, povzdbudzovali a samozrejme sa snažili podať čo najlepší výkon. Darčeky vnímali ako obrovskú satisfakciu. Tá radosť pri ich rozbaľovaní... okrem detí ju mali aj všetci zúčastnení "dospeláci"(p. vychovávateľky, p. učiteľky a pozvanie prijali aj niektorí rodičia). Veď najväčšiu radosť máme, keď môžme plniť priania druhých. (Mgr. Mikešová M.)
Zápis žiakov do 1. ročníka
Dňa 6.2. sa na našej škole uskutočnil Zápis žiakov do 1. ročníka. Pedagógovia z prvého stupňa privítali predškolákov v pripravenej triede(terajšej I.A), kde sa zapisovalo, skúšalo i hralo zároveň. Učiteľkám pomáhali i asistentky, ktoré sa s deťmi čakajúcimi na zápis hrali na koberci rôzne didaktické hry. Jeden pedagóg sa pri preskúšaní individuálne venoval jednému dieťaťu. Naši budúci prváci dostali priestor i čas ukázať, ako sú pripravení na vstup do základnej školy, na všetky tie úlohy a povinnosti, ktoré na nich od septembra čakajú. Pani učiteľky boli zvedavé skoro na všetko: na meno a priezvisko predškoláka, na jeho bydlisko, na to, koľko má rokov. Potom dieťa preverovali v oblasti matematiky - napríklad či pozná geometrické útvary, do koľko vie napočítať, či pozná farby a obrázky zvierat, ovocia, zeleniny. Budúci prváčik kreslil aj postavu (najobľúbenejšieho človeka) - a tu sme zaznamenali milú odpoveď na otázku, že prečo babke nakreslil tepláky - že veď babka je ešte mladá! Tento nákres odhalil pedagógom, podľa precíznosti kresby, na akom stupni vývoja to ktoré dieťa je. Ďalej deti spievali, recitovali, strihali geometrické tvary a rozprávali o svojich domácich zvieratkách. Učiteľky týmto sledovali aj verbálny prejav dieťaťa: výslovnosť, lateralitu a iné fyziologické znaky. Na záver bolo každé dieťa odmenené drobnou sladkosťou a rôznymi darčekmi, ktoré pre ne pripravili šikovné p. vychovávateľky. Takže milí predškoláci, dovidenia v septembri! (Mgr. Mikešová M.)
Výchovný koncert aj s originál ethno nástrojmi
Polročné vysvedčenie v rukách, tí snaživejší s úsmevom na perách, no výchovný koncert s tradičnými ľudovými hudobnými nástrojmi tu bol pre všetkých. Slovensko má bohaté kultúrne tradície, folklór je veľmi výrazný a zaujímavý. Slovenský národ svoj folklór dôsledne udržiava, piesne, hudba a tanec sa prenášajú z generácie na generáciu. Deti by mali poznať svoje kultúrne dedičstvo, preto sme aj my našim žiakom k polročnému vysvedčeniu pribalili milý hudobný darček v podobe výchovného koncertu. Žiaci mali možnosť počuť hru na originál ethno nástroje, akými sú flauta a drumbľa. Zaujali i píšťalky dvojačky, bzučadlá, frčadlá, húkadlo, trúbka, či typické "fašiangovské" gajdy. Melodická harmonika roztancovala nielen žiakov, ale i učiteľov. A tak s dobrou náladou sa všetci odobrali domov. Oddýchnuť si, nabrať síl, hurá, začali sa polročné prázdniny! (Mgr. Mikešová M.)
Červené stužky
Červená stužka je medzinárodným symbolom solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV alebo AIDS. Počas 1. decembra si ľudia po celom svete pripínajú stužku a hovoria tým: "zaujímam sa o tému, som znepokojený/á, venujem sa vzdelávaniu aby sa HIV nešírilo". Do tejto kampane sa pridala aj naša škola: rozhlasová relácia, projekty, stužky. Žiaci zo ZŠ Dolný Pial sa pridali k hrdým nositeľom červenej stužky, ktorá znamená starostlivosť a záujem,nádej a podporu. Veď červená farba stužky je farbou lásky, krvi a života, ale aj farbou znamenajúcou stop AIDS. (Mgr. Mikešová M.)
Šaliansky MAŤKO
Dňa 12. decembra sa uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže v prednese povesti Šaliansky Maťko. Cieľom tejto súťaže je vytvoriť deťom priestor na rozvoj ich tvorivých schopností, spoznávať a vyrozprávať slovenskú povesť od ľubovoľného autora. Zaznelo tu niekoľko povestí, s väčším či s menším presvedčením majstrovsky pretlmočiť príbeh. Víťazi v jednotlivých kategóriách budú našu školu reprezentovať v obvodnom kole v Leviciach.
Nech sa páči, tu sú naši víťazi:
I.kategória - Silvester Šelinger, 2.A
II.kategória- Samuel Šelinger, 4.A
III.kategória- Šimon Mikeš, 6.A
(Mgr. Mikešová M.)
Vianočná akadémia
Dňa 19.12. sa uskutočnila Vianočná akadémia, o bohatý kultúrny program sa postarali deti z MŠ a žiaci ZŠ. Súčasťou boli vianočné trhy, ktoré umocňovali slávnostnú vianočnú náladu. Foto
Mikuláš v škole
Ako sme v škole "mikulášovali" ešte pred Mikulášskym víkendom? Celkom veselo. Deti (žiaci 1.-4. ročníka+ žiaci zo špeciálnych tried) už netrpezlivo striehli, či za dvermi nezazvoní zvonček a do triedy sa s veľkým rachotom nevrúti čert. Napokon sa dočkali.V piatok 5. decembra po veľkej prestávke k nám zavítal Mikuláš. A nebol sám. Anjel s čertom všade za ním ako neodmysliteľná kulisa. Deti sľubovali, že sa polepšia, tí odvážnejší recitovali, či spievali - pre Mikuláša. Za odmenu každému sladkosť - deťom pre veselosť. Mikuláš je taký predvoj Vianoc a deti to cítia, preto radosť preveliká.Animačnému tímu jedno veľké ďakujem! Mikuláš: Florián A. , anjel: Zummerová Z. a čert: Klačková N. (žiaci 9. roč.) (Mgr. Mikešová M.)
Mikulášsky víkend v Repišti
V dňoch 5.-7. decembra sa žiaci 2.-5. ročníka (25 žiakov z našej školy a 51 žiakov z I. ZŠ Levice) zúčastnili Mikulášskeho víkendu v Repišti. V piatok po vyučovaní žiaci posadali do autobusu, ktorí ich spolu s organizačno-realizačným tímom (v zložení p.uč. Mgr. Mikešová M., Mgr. Konczová J. a p. vych. Bieliková K.) odviezol do krásneho horského prostredia, priamo pred Horskú chatu u daniela. Tu na nich čakalo množstvo interaktívnych hier, Mikuláš, termálny bazén a správne naladení animátori (zo ZŠ Dolný Pial, I. ZŠ Levice + ujo chatár alias Veľký brat). Hneď po príchode žiaci absolvovali adaptačnú turistiku po okolí, aby sa ešte pred zotmením zoznámili s prostredím, v ktorom mali stráviť víkend.
Po ubytovaní a chutnej večeri (tie kuchárky varili naozaj že MŇAM!) nasledovala hra Vírus (pohybová hra na multifunkčnom ihrisku), po nej diskotéka s interaktívnymi hrami(hra na sochy, spoznávanie piesní z rôznych filmov, tanec s tenisovou loptičkou, jedenie mandarínky na prvý ŠUP a pod.) Piatok sa zdaľeka nekončil, preto pre staršie deti bola prichystaná nočná aktivita "Mikulášske svetlo" Táto hra vyžadovala veľa odvahy, spolupráce a samozrejme fyzickú výdrž. Najodvážnejšie boli dievčenské dvojice, ktoré napokon to mikulášske svetlo získali a priniesli. Sobotňajšie dopoludnie bolo spojené s turistikou cez les, návštevou včelej farmy (žiaci už vedia, prečo naša existencia závisí od života včiel) a kúpaním sa v termálnom bazéne v Sklených Tepliciach. Popoludní, po dobrom obede a krátkom oddychu bola pripravená opäť pohybová hra Pevnosť Avalanche(čítaj "avalánž"), kde škriatkovia zháňali darčeky pre Mikuláša, no nesmeli sa dať chytiť upírom, ktorí na nich číhali. Oživiť sa mohli pri "studničke", kde im bol podávaný horúci čaj. Spolupráca-finančná gramotnosť-pohyb na čerstvom vzduchu. Úlohy zvládnuté, preto po dobrej večeri mohol prísť Mikuláš. Deti sa prezentovali spievaním, tancom, recitáciou a každé dieťa dostalo Mikulášsky balíček. Táto aktivita končila diskotékou a sladkým spánkom. V noci strašili škriatkovia, ale deti všetko hrdinsky zvládli. Nedeľňajšie dopoludnie bolo spojené s pohybom a pobytom v prírode, deti rozdelené do troch skupín podľa stupňa náročnosti museli z túry priniesť "svoj život" Prvá skupina absolvovala túru po dedine Repište a deti držali v ruke biely kancelársky papier - úloha jasná: Nezašpiniť, neroztrhnúť, nestratiť. Druhá skupina držala v ruke špagetu - turistika na dvojkríž. Nepolámať! Posledná skupina - tí najodvážnejší držali v ruke ako svoj život nafúknutý balón. Nepuknúť! Všetky deti z našej školy chválime za výdrž, súdržnosť a vzorné správanie. Veríme, že na "víkend v pohybe" so super zážitkami a skvelými ľuďmi budú ešte dlho spomínať. (Mgr. Mikešová M.)
Ako sme sa priúčali tkáčskemu remeslu
O tom, že remeslo má zlaté dno, sa presviedčame na každom kroku. Zruční remeselníci sú žiadaní, a preto rozvoj manuálnej zručnosti hrá nemenej dôležitú úlohu v edukačnom systéme školy. Jesenné aktivity sme zamerali na oboznámenie sa so slovenskými tradičnými remeslami. V mesiaci október to bola práca so šúpolím a v polovici novembra sme na našej škole privítali manželov Rugalových, ktorí nás previedli krátkou históriou tkáčstva a predviedli prácu na krosnách. Ukázali nám výrobu handričkového koberca. Deti táto činnosť zaujala natoľko, že najradšej by na tej stoličke za tkáčskym strojom zotrvali čo najdlhšie. Tkáči nám prezradili, že obľúbené sú tkaniny v prírodnej farebnosti s použitím ažúrovej techniky, ktoré sú vhodné do každého moderného interiéru. Pre lepšiu predstavivosť (čo všetko sa dá na krosnách vyčariť)nám priniesli niekoľko hotových výrobkov: koberce, prestieradlá i vrecúška plnené levanduľou. A tak žiaci nielen videli, vyskúšali, ale i čo-to nakúpili. Veď niet väčšej radosti, než obdarovať tých najbližších darčekom, ktorý dokážeme aj sami vyrobiť. (Mgr. Mikešová M.) Foto
Projekt - vytvor logo triedy
V mesiaci november sme tvorili logo tried. I.A Prváčikovia - chrobáčikovia, pretože sú malí a s lienkou spoznávajú svet čísel, II.A Múdre sovičky, ktoré majú na všetko pohotovú odpoveď, III.A Mandala slnečnice, kde každé jedno semienko vyrastie do novej a krásnej slnečnice, IV.A Rytieri obývajú hrad, strážiac pritom svoju jedinú princeznú. Žiaci špeciálnych tried s logom Domov prezradili, že za dverami týchto tried vládne temer rodinná atmosféra. A šiestaci? S logom, že sú tam múdri, dobrí i lajdáci. Ďalšie triedy druhého stupňa pracujú na aktualizácii svojho loga. Myšlienka-kreatívnosť-chuť a čas. Keď dotvoríte, zapojíme do súťaže aj vás! (Mgr. Mikešová M.)
Bábkové divadlo - Mrázik
"Je ti zima dievčatko?" ...túto repliku pozná snáď už každý. Rozprávka Mrázik si získala obľubu u malých i veľkých. Dňa 5. novembra si ju mohli žiaci 1.-4. roč. pozrieť i v divadelnom prevedení. Kinosála Junior burácala potleskom, veď Divadlo BUM-BÁC vydalo zo seba maximum: chytľavé pesničky, veselé rýmy,nádherné marionetky a skvelé herecké výkony. Rozprávky majú svoje čaro. Prídeme aj nabudúce. (Mgr. Mikešová M.)
IMATRIKULÁCIA žiakov 1.A
Dňa 26. 11. sa v priestoroch telocvične konala imatrikulácia najmladších žiakov našej školy. Pre prváčikov to bol veľký deň, pretože na nich čakali rôzne úlohy, a po ich splnení "pasovanie" , t.j. oficiálne prijatie medzi žiakov našej školy. Celá slávnosť sa začala nástupom prvákov s deviatakmi, ktorí pred 9 rokmi prežívali to isté. Na odľahčenie zahral P. Levák (žiak 9. ročníka) na gitare úryvok z rozprávky a prváci chtiac-nechctiac do tej rozprávky vhupli. Žiaci zo školského parlamentu pomohli dotvoriť dokonalú ilúziu tohto príbehu. Odrazu sa ocitli pri chalúpke, pred ktorou si ježibabka kuchtila svoj čarovný nápoj. Že vraj im pomôže nájsť cestu ku škole? A tak prváčikovia-chrobáčikovia cestovali v priestore i v čase. S ježibabkou navštívili ČÍTANKOVO(Klačková N.) - kde museli zopakovať 3 rečňovanky, POČTÁRKOVO(Kiss J.)-tu riešili matematické domino, ŠPORTOVKOVO(Horváthová E.)-kde zdolávali prekážky-chôdza po kladine, ŠIKUĽKOVO(Miháliková L.)-tu ich čakalo viazanie šnúrok: maminke, ockovi, babke, p. učiteľke i p. riaditeľke z MŠ. ANGLICKO-vo (Mikeš Š. a Korpášová A.), kde sa rozprávalo len po anglicky a preto prváci hovorili i počúvali s porozumením. Jump! Climb! Clap your hands! - tieto pokyny s prehľadom zvládli. V SPIEVANKOVE(Laurenčíková P.) si zanôtili ľudovú pieseň. Za každú úlohu získali písmenko, ktoré im strarší žiaci pomohli poskladať do slova: ODVAHA. Striga odvahu primiešala do nápoja, z ktorého si každý prváčik odpil a potom už len smelo pokľaknúť pred pani riaditeľku a sľúbiť, že sa odvážne popasuje so všetkými úlohami, ktoré na neho v škole čakajú. Tak teda veľa šťastia, odvahy a chuti do práce - naši prváci! (Mgr. Mikešová M.)
Medzinárodný deň knižníc
Tento deň bol pre žiakov špeciálnych tried IV.C a IX.C výnimočný. Pani učiteľka Šafárová pre nich pripravila zaujímavú súťaž. Žiaci v nej museli ukázať, či vedia pracovať s textom a či sú im známe rozprávky. Lákavá bola pre žiakov práca s tabletmi, na ktorých mali pripravené pracovné listy. Hodinka strávená s týmito deťmi preletela ako voda a nastal čas vyhodnotenia práce jednotlivých skupín. To najkrajšie nastalo v okamihu, keď sme zistili, že deti boli natoľko šikovné, že sa umiestnili na dvoch prvých a dvoch druhých miestach. Prvé miesto si rozdelili dvojice Barborka – Miška a Tiborko – Karol. Druhé miesto patrilo dvojici Dominika – Grétka a Tibor – Roland.
Všetkým blahoželáme a tešíme sa na ďalšie spoločné „súťaženie“.
Beseda s Jaroslavom Vančom
28.10.2014 sme v našej škole privítali starých rodičov. Práve v dnešný deň sme mali tú česť spoznať zaujímavého starkého – Jaroslava Vanča. Prišiel oblečený v starej železničiarskej uniforme a prichádzajúcich vítal starobylým hudobným nástrojom – verklíkom. Jaroslav Vančo nám predstavil jeho najväčšiu vášeň – tatranskú električku Kométu. Bola vyrobená v roku 1912 v továrni Ganz Budapešť pod názvom TEVD 22. Postupom času sa prestala využívať. Až sa jej ujali „blázni“(ako ich nazýva pán Jaroslav), ktorí túto električku zrekonštruovali a vrátili ju do služby turistom spod Tatier. Počas celej besedy si deti s úžasom prezerali fotky a nebáli sa klásť pánovi Vančovi otázky, ktoré ich zaujímali. Čas s pánom Vančom nám veľmi rýchlo prešiel a museli sme sa rozlúčiť. Popriali sme mu veľa chuti do ďalšej práce s Kométou a jeho ochotu prísť sme ocenili veľkým potleskom. Foto