Zajtra, 29. augusta, si pripomíname 80. výročie Slovenského národného povstania. Písal sa rok 1944. Večer 29. augusta krátko po 20:00 hodine podplukovník generálneho štábu Ján Golian vyslal vojenským posádkam heslo „Začnite s vysťahovaním“. To bol signál na začiatok povstania, ktoré dnes právom nazývame slovenským a národným. Jednej z kľúčových udalostí slovenských dejín, aj vďaka ktorej sa Slovensko zaradilo na stranu víťaznej koalície. Slovenské národné povstanie bolo reakciou domáceho odboja na vstup nacistických okupačných vojsk na naše územie a zároveň bolo nasmerované proti autoritatívnej vláde Jozefa Tisa a vládnucej Hlinkovej slovenskej ľudovej strany. Ústredím SNP sa stala Banská Bystrica, kde sídlilo veliteľstvo 1. čs. armády na Slovensku. Jeho zámerom bolo brániť povstalecké územie, na ktorom žilo približne 1,7 milióna obyvateľov a rozprestieralo sa na ploche 20 000 km2, do príchodu Červenej armády. Tento ambiciózny zámer mali realizovať ozbrojené sily reprezentované 1. čs. armádou na Slovensku a partizánmi. Napriek vojenskej porážke z októbra 1944 nedošlo k úplnému zničeniu ani ku kapitulácii či skončeniu organizovaného ozbrojeného odporu. Pokračoval partizánskym spôsobom boja až do definitívneho oslobodenia Slovenska. Takmer dvojmesačná obrana povstaleckého územia proti náporu nemeckých okupačných síl, ktorú zabezpečovali 1. čs. armáda na Slovensku a partizánske formácie, by však nebola možná – rovnako ako partizánska vojna po ústupe do hôr – bez pomoci Spojencov a civilného obyvateľstva. Fašisti sa zamerali na potlačenie povstania a prenasledovali obyvateľov obcí, ktorí povstalcom akýmkoľvek spôsobom pomáhali. Mnohé obce boli vypálené a ich obyvatelia vyvraždení. Význam SNP ocenili aj mocnosti protihitlerovskej koalície. Povstanie malo celonárodný charakter a slovenský národ v ňom ukázal, že sa vie zomknúť v boji za slobodu a demokraciu.
Slovenské národné povstanie je jednou z najvýznamnejších udalostí našich novodobých dejín, keď naši predkovia preukázali, že sa so zbraňou v ruke dokážu postaviť na obranu vlasti, národnú dôstojnosť a demokraciu. Pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich občanov je Slovenské národné povstanie sviatkom. Preukazujeme ním úctu k základným hodnotám, na ktorých stojí moderná slovenská štátnosť, ako aj všetkým jej tvorcom, hrdinom národného boja za oslobodenie. Nezabúdajme, že práve oni nám vybojovali dôstojné miesto v spoločenstve demokratických štátov.
Mnohí si dnes neuvedomujú, že bez Slovenského národného povstania, bez odhodlania našich predkov, ktorí sa spoločne a otvorene vzopreli nacizmu, by sme dnes len ťažko hľadali historický moment, kedy sme sa rozhodnutí bojovať na správnej strane dejín odhodlali vziať svoj osud a budúcnosť do vlastných rúk. Počas tvrdých a neľútostných bojov – v zákopoch, v horách, na šírych poliach – položili základy našej modernej štátnosti, národného povedomia a vlasteneckého cítenia.
Buďme hodní historického odkazu našich predkov, buďme pripravení brániť našu milovanú vlasť pred nepriateľom usilujúcim sa akýmikoľvek prostriedkami zmeniť naše slobodné rozhodnutie žiť v spoločenstve demokratických štátov, ktoré si ctia nielen ľudský život, ale aj právo a slobodu. Neustále si pripomínajme, že mier a sloboda sa nerodili ľahko, ale vyžiadali si mnoho obetí z radov najlepších synov a dcér nášho národa.