Smernica o čerpaní dovoleniek
Organizačná smernica
o čerpaní dovoleniek, náhradného voľna, lekárskych vyšetrení a o pracovných cestách.
Platnosť: od 2.9.2013
Riaditeľka školy: PaedDr. Jana Drienovská
Riaditeľka ZŠ , Hlavná 60, Dolný Pial v zmysle ustanovení Pracovného poriadku
v y d á v a
Organizačnú smernicu o čerpaní dovoleniek, náhradného voľna, lekárskych vyšetrení a o pracovných cestách.
Čl. 1
Všeobecné ustanovenie
Zamestnanci, pre ktorých platí táto smernica, sú všetci zamestnanci základnej školy - pedagogickí, odborní aj nepedagogickí, zamestnanci ŠKD a ŠJ.
Čl. 2
Čerpanie dovolenky a náhradného voľna
1. Zamestnanci podľa Čl.1 majú právo čerpať dovolenku a náhradné voľno v súlade s príslušnými ustanoveniami Zákonníka práce, len po predchádzajúcom písomnom súhlase nadriadeného podľa nasledujúcich odsekov tohto článku. Udelením písomného súhlasu sa rozumie podpísanie dovolenkového lístka (príp. lístka na čerpanie náhradného voľna).
2. Zamestnanci predkladajú na podpis dovolenkové lístky na čerpanie dovolenky alebo náhradného voľna riaditeľovi školy alebo zástupcovi riaditeľa školy najneskôr 1deň pred nástupom na dovolenku, čí náhradné voľno. Predkladaný dovolenkový lístok a lístok o čerpaní náhradného voľna je riadne vypísaný a parafovaný podpisom priameho nadriadeného.
3. Náhradné voľno za prácu nadčas priznáva riaditeľ školy. Náhradné voľno nie je možné čerpať vopred t.j. za prácu ešte nevykonanú.
4. Práca nadčas je vykonaná zamestnancom na príkaz riaditeľa školy alebo s jeho súhlasom. O vykonávaní práce nadčas (o realizovaných akciách, školeniach a pod.) je nutné informovať riaditeľa školy vopred, aspoň 1 deň pred uskutočnením akcie. Výnimkou je zastupovanie zamestnanca podľa rozpisu zastupovania, ktorý sa vypisuje niekedy aj ráno pred začiatkom vyučovania.
5. Náhradné voľno je zamestnanec povinný vyčerpať do uplynutia 12 kalendárnych mesiacov, ak sa zamestnanec nedohodne s riaditeľom školy inak. Náhradné voľno za prácu nadčas si môžu zamestnanci uplatniť v čase školských prázdnin pokiaľ im zo závažných dôvodov ich bezprostredne nadriadený zamestnanec neumožní čerpanie náhradného voľna v inom termíne.
6. Za prácu nadčas sa považuje práca vykonaná nad stanovený týždenný pracovný čas podľa Zákonníka práce t .j. 37,5 h týždenne. U zamestnancov s kratším pracovným časom je prácou nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Týmto zamestnancom nemožno nariadiť prácu nadčas, len s ich súhlasom.
7. Pri zastupovaní sa za jednu hodinu práce nadčas považuje 1 hodina priamej výchovno-vzdelávacej činnosti prevyšujúca základný úväzok pedagogického zamestnanca.
8. Pedagogickým zamestnancom ZŠ (okrem vedúcich zamestnancov) sa poskytuje náhradné voľno nasledovným spôsobom:
V období, keď si pedagogický zamestnanec bude čerpať náhradné voľno, sa jeho základný úväzok stanovený osobitným predpisom (priama činnosť s deťmi) znižuje o počet hodín rovnajúci sa hodinám nadčasovej práce, za ktorú si toto voľno čerpá. Takýmto spôsobom sa pedagogickým zamestnancom poskytuje náhradné voľno aj v čase vedľajších prázdnin a letných prázdnin, vychádzajúc pritom z rozvrhu hodín pedagogického zamestnanca (rozvrhnutia základného úväzku) stanoveného na príslušný školský rok.
9. Vedúci pedagogickí zamestnanci ZŠ si čerpajú náhradné voľno nasledovným spôsobom:
5 hodín nadčasovej práce denne - takýmto spôsobom sa vedúcim pedagog. zamestnancom poskytuje náhradné voľno aj v čase vedľajších prázdnin a letných prázdnin, pričom sa nevychádza z rozvrhu hodín vedúceho pedagogického zamestnanca (rozvrhnutia základného úväzku) stanoveného na príslušný školský rok.
10. Nepedagogickí a odborní zamestnanci ZŠ si čerpajú náhradné voľno nasledovne:
zamestnancom sa poskytuje náhradné voľno aj v čase vedľajších prázdnin a letných prázdnin, pričom sa vychádza z rozvrhnutia týždenného pracovného času podľa Zákonníka práce na jednotlivé pracovné dni, t.j. ak upratovačka má odpracovať v pondelok 4 hodiny, ale požiadala o čerpanie náhradného voľna, nadriadený jej v tento deň poskytne náhradné voľno, pričom si vyčerpá 4 hodiny nadčasovej práce.
11. Za prácu nadčas sa nepovažuje práca, ktorú riaditeľ školy nenariadil ani ju neschválil.
Čl. 3
Absolvovanie lekárskeho vyšetrenia
1. Každý zamestnanec školy má nárok čerpať príslušný počet dní na lekárske vyšetrenia podľa príslušných ustanovení novelizovaného Zákonníka práce, platného od 1.januára 2013.
2. Pedagogickí zamestnanci sa na lekárske vyšetrenie objednávajú, pokiaľ je to možné, v čase mimo svojho vyučovania a prednostne v čase školských prázdnin.
3. O lekárskom vyšetrení informuje každý zamestnanec svojho priameho nadriadeného najneskôr 1 pracovný deň pred vyšetrením, aby bolo možné včas zabezpečiť zastupovanie a výchovno-vzdelávací proces.
4. Pokiaľ sa pri lekárskom vyšetrení zistia závažné skutočnosti, ktoré by mohli mať vplyv na riadny výkon práce, prípadne na výchovno-vzdelávací proces, je zamestnanec povinný o týchto skutočnostiach okamžite informovať zamestnávateľa (najmä pokiaľ ide o rôzne chrípkové, vírusové a iné infekčné ochorenia a pod.)
5. Nárok na priepustku – návštevu u lekára má každý zamestnanec na celý rok 7 prac. dní po 7,5 hod., t.j, 52,5 hod. ročne. To isté platí pri návšteve lekára s dieťaťom. ( rod. príslušníka )
Čl. 4
Pracovná cesta
1. Zamestnanci školy môžu ísť na služobnú (pracovnú) cestu v súlade s príslušnými ustanoveniami Zákonníka práce, len po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy. Udelením písomného súhlasu sa rozumie podpísanie cestovného príkazu.
2. Zamestnanci predkladajú na podpis cestovné príkazy na vyslanie na pracovnú cestu v zmysle zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách.
3. Pracovnou cestou sa rozumie účasť na školeniach, seminároch, metodických združeniach, športových súťažiach, olympiádach, lyžiarskych a plaveckých výcvikoch, školách v prírode, exkurziách a výletoch, ktoré priamo súvisia s výchovno-vzdelávacím procesom.
4. Cestovný príkaz je potrebné vypísať aj v tom prípade, ak si zamestnanec neuplatňuje cestovné náhrady. Tento cestovný príkaz slúži ako doklad o neprítomnosti v zamestnaní. Ak sa zamestnanec zúčastní pracovnej cesty, ktorú schválil riaditeľ školy, je povinný najneskôr deň pred nástupom na pracovnú cestu vypísať cestovný príkaz a po skončení pracovnej cesty najneskôr do 2 pracovných dní napísať správu a predložiť vyúčtovanie.
Čl. 5
Záverečné ustanovenia
1. V prípade, ak koniec niektorej z uvedených lehôt v tejto smernici pripadne na deň pracovného voľna, je posledným dňom lehoty najbližší predchádzajúci pracovný deň.
2. Zodpovední zamestnanci (zástupcovia riaditeľa ZŠ, vedúca ŠJ, vedúca ŠKD, ekonóm) vedú o skutočnostiach podľa predchádzajúcich článkov samostatnú evidenciu, ktorú mesačne vyhodnocujú a predkladajú na odsúhlasenie riaditeľovi školy.
3. Všetci pedagogickí zamestnanci školy musia byť s touto smernicou oboznámení.
4. Organizačná smernica o čerpaní dovoleniek, náhradného voľna, lekárskych vyšetrení a povoľovaní pracovných ciest zamestnancom školy musí byť prístupná všetkým zamestnancom, je záväzná pre všetkých pedagogických zamestnancov školy; jej porušenie sa posudzuje ako porušenie pracovnej disciplíny
5. Táto Organizačná smernica o čerpaní dovoleniek, náhradného voľna, lekárskych vyšetrení a povoľovaní pracovných ciest zamestnancom školy nadobúda účinnosť dňom 2.9.2013.
6. Organizačná smernica o čerpaní dovoleniek, náhradného voľna, lekárskych vyšetrení a povoľovaní pracovných ciest zamestnancom školy bola prerokovaná v Pedagogickej rade dňa 2.9..2013.
...............................................................................
V Dolnom Piali dňa 2.septembra 2013 PaedDr. Jana Drienovská, riaditeľka školy
Prílohy:
1. dovolenkové lístky, lístky na poskytnutie náhradného voľna, priepustky na absolvovanie lekárskeho vyšetrenia, cestovné príkazy a vzory tlačív pre všetkých zamestnancov ZŠ, ŠKD, ŠJ